يکشنبه ٠٨ خرداد ١٤٠١
ديدار كارشناسان اداره كل امور روستايى استانداری هرمزگان با فرماندار پارسيان
ملاقات مردمی مهندس فرهنگ سالمی فرماندار پارسیان با مردم انجام شد
پیام مهندس فرهنگ سالمی فرماندار شهرستان پارسيان به مناسبت سالروز سوم خرداد، روز مقاومت و پیروزی
حضور مهندس فرهنگ سالمی فرماندار پارسيان در بين نمازگزاران مسجد نبى شهر كوشكنار
نشست جمعی از معتمدین و بازنشستگان ادارات مختلف با فرماندار شهرستان پارسیان
جلسه عفاف و حجاب به ریاست مهندس فرهنگ سالمی فرماندار پارسیان برگزار شد
پس از پیگیری‌های مستمر، بازدید سرزده فرماندار پارسیان از منبع آب شهر دشتی
روز پر كار نماينده عالى دولت در پارسيان؛ بازديد از روستاى‌هاى پيشو، قاسم آباد و چک چک
نشست شهرداران و رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان با فرماندار پارسیان
بازديد سر زده مهندس فرهنگ سالمی فرماندار پارسيان از اداره بهزيستى شهرستان پارسیان
اخبار > سخنرانى مهندس فرهنگ سالمی فرماندار شهرستان پارسيان در نماز جمعه مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ شهرستان پارسیان


نسخه چاپي
ارسال به دوست شماره خبر:٢٩٤٨٦ 

 تاریخ:1401/02/24 


سخنرانى مهندس فرهنگ سالمی فرماندار شهرستان پارسيان در نماز جمعه مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ شهرستان پارسیان

مهندس فرهنگ سالمى فرماندار شهرستان پارسيان در نماز جمعه اين هفته شهرستان پارسيان در خصوص علت واریز یارانه ارز ترجیحی توسط دولت محترم مردمی، به خود مردم بیاناتی ایراد نمودند.

 

 

 

 


سخنرانى مهندس فرهنگ سالمی فرماندار شهرستان پارسيان در نماز جمعه مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ شهرستان پارسیان

 

به گزارش روابط عمومى فرماندارى پارسيان؛ مهندس فرهنگ سالمى فرماندار شهرستان پارسيان در نماز جمعه اين هفته شهرستان پارسيان در خصوص علت واریز یارانه ارز ترجیحی توسط دولت محترم مردمی، به خود مردم بیاناتی ایراد نمودند.


فرماندار پارسيان گفت: تخصیص ارز ارزان قیمت برای واردات محصولات کشاورزی همچون گندم، جو، ذرت، سویا و دانه‌های روغنی باعث شده بود، که دیگر کاشت این محصولات برای کشاورزان عزیز داخلی صرفه نداشته باشد و این محصولات را کشت نکنند و یا سطح زیر کشت را کاهش دهند و ثمره این امر نابودی و کم فروغ شدن بخش کشاورزی و بیکاری تعداد زیادی از شاغلین این بخش که همواره مورد تاکید بزرگان بوده است گردیده بود.

مهندس فرهنگ سالمى افزود: با واقعی شدن قیمت‌ها، انگیزه برای احتکار و فساد کاهش پیدا می‌کند و توزیع نهاده‌های دامی روان‌تر می‌شود. این مهم خود باعث رونق تولید و به مرور که پیش می‌رویم قیمت‌ها، متعادل می‌شود. به عنوان نمونه بسیاری از مرغداری‌ها که در خیلی از جاها مشاهده کردید، به دلیل کمبود خوراک مرغ، دست از کار کشیدند و تولیدشان متوقف و شاغلینشان بیکار شدند هم‌اکنون می‌توانند به دلیل بهبود تامین نهاده‌ها و واقع بینانه شدن قیمت تولیداتشان، وارد مدار تولید شده و با تولید و حتی افزایش و توسعه واحدهای تولیدی، قیمت‌ها را نیز تعدیل و تعریف نمایند.

وى افزود: با واقعی شدن قیمت مواد غذایی مصرف مسرفانه آنها نیز کاهش پیدا میکند و این اتفاق خود باعث کاهش دور ریز موادغذایی و کاهش نیاز کشور به موادغذایی در شرایط سخت کنونی می‌شود.

مقام عالى دولت در شهرستان پارسيان با اشاره به جلوگیری از فساد گسترده با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: اختصاص ارز ارزان، برای واردات، باعث سوء استفاده‌های گسترده ناشی از اختلاف قیمت کالاها با بازار آزاد شده بود. عده‌ای این محصولات را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده و یا می‌خریدند و آنرا به قیمت آزاد در بازار می‌فروختند. به عنوان نمونه بارز در همین صنف مرغداری‌ها که اشاره نمودم برخی مرغداری‌هایی که اصلا فعال نبودند، سهمیه خوراک مرغی که تولید نمی‌کردند را به صورت ارزان و بصورت یارانه‌ای می‌خریدند و در بازار آزاد و با قیمت بالاتر و نجومی،  بدون هیچگونه زحمت و یا تولید محصولی می‌فروختند و انتفاع خاص و سود کلانی تحصیل می‌کردند.

مهندس سالمى با اشاره بر هدف دولت مبنى بر عدالت در توزیع یارانه افزودند: یارانه ارز ترجیحی به دلیل اینکه به واردکننده داده می‌شد، به صورت عادلانه توزیع نشده بود. به عنوان مثال سفره رنگین اشراف و ثروتمندان هر روز گسترده‌تر می‌شد به نحوی که ثروتمندان ۲۶ برابر فقرا یارانه گوشت قرمز مصرف کرده بودند و یا به عبارت دیگر به طور متوسط ثروتمندان ۲.۵ برابر فقرا از یارانه استفاده کرده بودند که با این طرح دولت، یارانه به صورت عادلانه بین مردم توزیع می‌شود. با توزیع یارانه‌ها به روش جدید بیش از هفت دهک جامعه قدرت خریدشان بهتر شده و یا ثابت می‌ماند.

فرماندار پارسيان خاطر نشان كرد و گفت: در چند ماه اخیر به دلیل جنگ اوکراین، قیمت مواد غذایی رشد شدیدی داشته و قیمت برخی کالاها مانند روغن خام در خیلی کشورها بیش از ۳ برابر شده است و لذا خطر آن وجود داشت که به دلیل اختلاف قیمت این کالاها در داخل کشور و کشورهای اطراف قاچاق این کالاها بسیار شدیدتر  شده و در کشور دچار کمبود موادغذایی شویم، لذا این تدبیر دولت به نوعی آینده‌نگری و پیش‌بینی از آینده می‌باشد.

نماينده عالى دولت در شهرستان پارسيان با اشاره بر اينكه هدف دولت جلوگیری از تورم‌های شدیدتر است گفت: به دلیل آنکه دولت با محدودیت منابع ارزی ناشی از تحریم مواجه است، وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث تشدید کسری بودجه و افزایش تورم می‌گردد. لذا دولت با این کار به دنبال کنترل تورم‌های شدیدتر در آینده است.

 مهندس فرهنگ سالمى افزود: براى جلوگیری از رانت گسترده به دلیل جذابیت یارانه ارزی، تعداد شرکتهای فعال در واردات نهاده‌ها از زمان تخصیص ارز ترجیحی به این حوزه از ۴۰۰ شرکت نیز فراتر رفته، درصورتیکه تعداد شرکتهای این حوزه تا پیش از آن تنها به ۱۵ شرکت نیز نمی‌رسید.

فرماندار پارسيان در پايان گفت: با توجه به انتفاع عمومی طرح، باید همه دست به دست هم بدهیم و با هم افزایی و تعامل به اجرای موفق طرح در شهرستان پارسيان و توفيق دولت مردمى قوى کمک کنیم.


.انتهای پیام


خروج
کانال ارتباطی

شماره تماس : ------- 076
نمــابر : ---------
آدرس فرمانداری : ------------

شهرستان پارسیان

شهرستان پارسيان با نام سابق گاوبندي در چندين سال قبل یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه بوده که به سطح شهرستان ارتقاء یافته‌است. اين شهرستان با 1906 كيلومتر مربع مساحت و 42843 نفر جمعيت در فاصله 385 كيلومتري مركز استان قرار دارد كه داراي 3 شهر به نام هاي (پارسيان-دشتي-كوشكنار) و 2 بخش به نام هاي (مركزي –كوشكنار) مي باشد.